Znieczulenia stomatologiczne dla dzieci

girl-545510_640W życiu każdego malucha przychodzi czas na wizytę u stomatologa dziecięcego. Wykonanie jakiegokolwiek zabiegu może być dla dziecka bardzo stresujące. Również rodzice bardzo przeżywają każdą ingerencję w jamie ustnej swojej pociechy. Głównym powodem jest ból, który często występuje przy różnych zabiegach dentystycznych. Dlatego też stomatolodzy dbają o właściwe znieczulenie pacjenta, zwłaszcza tego najmłodszego.

Obecnie dostępnych jest kilka rodzai znieczulenia.
Najczęściej stosowane jest znieczulenie miejscowe, które podaje się do wielu prostych zabiegów dentystycznych. Powoduje chwilowy brak odczuwania bólu na niewielkim obszarze jamy ustnej. Aplikuje się je na okolicę zęba, które ma być leczone. Jego skutki są odczuwalne już po paru minutach.
Stosuje się także znieczulenie ogólne, jednak tylko u dzieci, które są zdrowe i skończyły 12 lat oraz na sali operacyjnej przy zabiegach chirurgicznych. Znieczulenie to zostaje podane przez anestezjologa, wziewnie lub dożylno. Po zabiegu z użyciem ogólnego znieczulenia, dziecko musi pozostać pod obserwacją do pełnego odzyskania świadomości oraz sprawności fizycznej i psychicznej. Powrót do domu jest możliwy tylko pod opieką osoby dorosłej.
Od jakiegoś czasu bardzo często, zwłaszcza w przypadku dzieci, stosuje się znieczulenie złożone, czyli tzw. sedację. Wykonuje się ją przy użyciu leków uspokajających lub gazu rozweselającego. Gaz powoduje miłe uczucie odprężenia. Czasem nawet dzieci zapadają w półsen, jednocześnie zachowując odruchy obronne i kontakt werbalny z lekarzem. Sedacja niweluje lęk oraz ból. Podanie tego rodzaju znieczulenia jest bezbolesne. Następuje poprzez nałożenie na nos pacjenta maseczki, z której wypuszczany jest gaz.
W ostatnim czasie wprowadzono nową bezbolesną metodę znieczulenia- The Wand.
Jest to sterowany komputerowo system do podawania znieczuleń stomatologicznych. Składa się on z małego komputera i specjalnej końcówki. Lekarz przykłada ją do dziąsła dziecka  i podaje lek w takim tempie, aby tkanki na bieżąco wchłaniały płyn. Komputer cały czas monitoruje ilość podawanego płynu- zbyt duża ilość spowodowałaby ból. Nie trzeba znieczulać całej twarzy pacjenta, ponieważ system ten umożliwia znieczulenie konkretnego miejsca.

Jak widać znieczulenia stomatologiczne występują w różnej formie. Im bardziej nowoczesne i postępowe, tym mniej bolesne.