Zabiegi stomatologiczne u dzieci

aroni-738287_640Kiedy przychodzi ten czas, gdy naszemu dziecku zaczynają wyrzynać się pierwsze ząbki, przychodzi również pora na pytanie – kiedy do dentysty? Zaraz za tym pytaniem pojawia się kolejne, a mianowicie – co będzie się działo podczas takiej pierwszej wizyty?

Lekarze specjaliści zalecają, aby wybrać się z pociechą do gabinetu zaraz po tym, gdy wyjdą mu powiedzmy trzy czy cztery zęby – jest to o tyle ważne, ponieważ po pierwsze, dziecko już od bardzo wczesnego wieku zacznie się przyzwyczajać do gabinetu, lekarza oraz całego stomatologicznego środowiska. Po drugie, tak jak to bywa u dorosłych z zębami mądrości, tak i u dziecka może się okazać, że ząb, który dopiero wyszedł, wcale do najzdrowszych nie należy i trzeba podjąć leczenie. Rodzice z dzieckiem pierwszy raz powinni odwiedzić gabinet nie później niż do ukończenia przez nie trzeciego roku życia – jest to granica, której nie należy przekraczać.

Co może się dziać podczas takiej wizyty? Pedodonta, bo tak nazywa się stomatolog dziecięcy (na przykład dentysta dziecięcy w Częstochowie), na początku powinien zaznajomić małego pacjenta z samym gabinetem – pokazać mu różne instrumenty, opowiadać, do czego służą. Pamiętajmy, że w tym wypadku zaufanie jest najważniejsze – będzie to miało wpływ na to, jak będą przebiegały wizyty w przyszłości, dlatego nie możemy okłamywać naszej pociechy, mówiąc jej na przykład, że pan doktor tylko na chwilkę zajrzy do buzi i nic nie będzie robił, jeśli ma on zamiar na przykład borować. Jeśli jednak lekarz zauważy ubytki, których nie trzeba pilnie usuwać, prawdopodobnie poczeka z nimi do pierwszej wizyty, aby nieco rozłożyć stres, nakładany na dziecko. Jeśli jednak dziecko jest zbyt małe, aby współpracować z lekarzem, a widać, że z zębami dzieje się coś niepokojącego, stomatolog lapisuje je, czyli impregnuje związkami chemicznymi. Zabieg taki trzeba powtarzać regularnie. Gdy dziecko będzie już większe, wówczas zęby można będzie oczyścić i zaplombować. Wiele gabinetów dziecięcych ma do wyboru różne kolorowe wypełnienia, dzięki czemu dzieci lepiej znoszą borowanie, które bywa dla nich naprawdę nerwowym przeżyciem.

Wizyta w gabinecie powinna trwać jak najkrócej, jak to możliwe, ponieważ doskonale wiemy, że małe dzieci mają czasem duże problemy z usiedzeniem na miejscu.