Zabiegi stomatologiczne dla dzieci

dentist-158225_640Dzieci to szczególna grupa wiekowa, ze względu na dynamiczny rozwój psychiczny i fizyczny. Warto zatem zadbać, aby rzadko w ich życiu pojawiał się ból. Niestety ból zębów u dzieci jest nadal często spotykaną przypadłością. Żeby mu zapobiegać, zaleca się regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny oraz stosować się do zasad profilaktyki przeciwpróchnicowej.

Powinniśmy zadbać o to, aby dziecko po raz pierwszy pojawiło się u dentysty dziecięcego najpóźniej w wieku trzech lat.
Pomimo regularnego mycia zębów dziecka już od pierwszego mleczaka, czasem potrzebne jest wykonanie zabiegów leczniczych i profilaktycznych u stomatologa. Zabiegi profilaktyczne nie tylko pozwalają zaoszczędzić naszym dzieciom cierpienia i uczucia dyskomfortu, ale są także mniej kosztowne niż leczenie zachowawcze. Jeśli nie zauważymy u dziecka żadnych niepokojących objawów, wizyty kontrolne możemy odbywać co 4-6 miesięcy. To właśnie w trakcie takich wizyt lekarz może wykonać jeden z zabiegów profilaktycznych.

Fluoryzacja jest jedną z form zapobiegania próchnicy. Wzmacnia zęby mleczne i zapewnia dodatkowe zabezpieczenie przed chorobą. Polega na nałożeniu na zęby fluorku w postaci żelu, pasty lub pianki przy pomocy pędzelka. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut, jednak dziecko nie może po nim jeść przez 12 godzin.
Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd w zębach lakiem. Jest to substancja, która ma chronić zęby przed bakteriami i kwasami. Zabieg rozpoczyna się oczyszczeniem i osuszeniem zębów. Następnie dentysta dziecięcy z Częstochowy nałoży lak i utrwali go lampą polimeryzacyjną. Przy pomocy kalki sprawdzi, czy lak nie będzie przeszkadzał dziecku i ewentualnie wygładzi go diamentową kulką. Podczas jednej wizyty można zalakować maksymalnie dwa zęby, a lakowanie jednego trwa klika lub kilkanaście minut.
Lapisowanie stosuje się, gdy dziecko ma niewielką próchnicę lub gdy jest zbyt małe by współpracować z lekarzem. Metoda ta powstrzymuje postęp choroby poprzez impregnowanie zęba związkami chemicznymi. Zabieg należy powtarzać przy każdej wizycie.
Jeśli ubytek jest większy, wypełnia się go podobnie jak u osób dorosłych. Najpierw wykonuje się znieczulenie żelem lub zastrzykiem, a potem do buzi dziecka wkłada się specjalną wkładkę z sylikonu (dziecko nie męczy się, starając utrzymać buzię otwartą). Następnie stomatolog oczyszcza ząb z próchnicy i wypełnia go materiałem.