Rozwijaj mózg ucząc się

Umiejętność biegłego komunikowania się językiem obcym jest dziś na wagę złota. Czy poza mocniejszą pozycją na rynku pracy, nauka języków obcych ma jeszcze inne wymierne korzyści? Oczywiście! Jedną z nich jest… rozwój mózgu.

Eksperci potwierdzają

Psycholog z York University w Toronto zauważył, że studenci języków obcych osiągają lepsze wyniki w standardowych testach niż ich rówieśnicy, którzy posługują się tylko językiem ojczystym. Różnica była szczególnie widoczna w przypadku zadań matematycznych, czytania oraz słownictwa. Z kolei szwedzcy uczeni z Uniwersytetu Lund udowodnili, że nauka języków obcych powoduje rozwój szarych komórek, powiększenie mózgu, a nawet zmiany w budowie mózgu. Każdy język różni się bowiem w wymowie i strukturze gramatycznej. Językowe bogactwo nowych słów zmusza mózg do ciągłej pracy i treningu. Na tym jednak nie koniec. Mózg jako organ naszego ciała da się trenować i każdy z nas powinien to robić, by funkcjonował on najlepiej jak tylko może. Zwłaszcza, że wraz z upływem czasu i postępującym naszym wiekiem (zresztą jak całe nasze ciało) ulega on stopniowej degradacji. Brytyjscy uczeni stwierdzili, że to właśnie nauka języków obcych może przyczynić się do opóźnienia rozwoju demencji i choroby Alzheimera. Najprościej mówiąc, osoby, które biegle władają językiem obcym są bardziej elastyczne umysłowo, kreatywne, mają umiejętność myślenia wyższego i rozwiązywania problemów.

Nigdy nie jest za późno

A że edukację można zacząć w każdym wieku, to nie ma się nad czym dłużej zastanawiać. Metody oferowane przez placówki językowe – jak na przykład przez częstochowską szkołę Tarkowski – są w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb. Kurs angielskiego Częstochowa (http://tarkowski.edu.pl/) proponuje nam na przykład nieco zmodyfikowany sposób wprowadzony przez Robina Callana. Nauka w tym przypadku opiera się na konwersacji, ale przy użyciu nowocześniejszych i dopasowanych do dzisiejszych potrzeb metod. Choć nauka języka obcego wymaga sporo czasu i wysiłku to jednak warto nieco się potrudzić.