Poród naturalny czy cięcie cesarskie?

adult-18604_640Poród jest zakończeniem dziewięciu miesięcy oczekiwań na dziecko. Jest to mniej lub bardziej bolesna chwila, którą każda mama zapamięta na całe życie. Większość kobiet zastanawia się jaki rodzaj porodu wybrać: naturalny czy przez cięcie cesarskie. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę zdanie naszego lekarza. W końcu toginekolog jest specjalistą z dyplomem i posiada większe doświadczenie w kwestii porodów.

Poród naturalny odbywa się bez stosowania środków farmakologicznych i mechanicznych. Podzielony jest na 3 etapy.
Etap pierwszy zaczyna się w momencie, gdy pojawiają się regularne skurcze macicy, mniej więcej co 15-20 minut. Może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Kończy się w momencie, gdy rozwarcie szyjki macicy jest pełne, czyli osiąga 10 cm.
Etap drugi, to faktyczny poród dziecka. Następuje odejście wód płodowych, pojawiają się skurcze parte i ból porodowy. Etap ten kończy się wraz z wyjściem dziecka na świat.
Etap trzeci to rodzenie łożyska, które jest możliwe dzięki lekkim skurczom macicy.

Przy cięciu cesarskim lekarz rozcina powłoki brzuszne oraz mięsień macicy. Wcześniej anestezjolog znieczula pacjentkę. Cięcie cesarskie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym (które podawane jest w lędźwiowy odcinek kręgosłupa). Następnie zakładany jest cewnik, który ma odprowadzać mocz. Operacja trwa mniej więcej godzinę, a samo wyjmowanie dziecka około 15 minut.

Większość kobiet z chęcią uniknęłaby bólu i wysiłku związanego z porodem naturalnym. Jednak cięcie cesarskie stosowane jest zazwyczaj w przypadkach, kiedy poród naturalny może stanowić zagrożenie dla zdrowia matki lub dziecka.
W trakcie porodu naturalnego matka jest świadoma tego co dzieje się z nią i z dzieckiem. Może od razu je przytulić. Po porodzie naturalnym nie zostają żadne blizny na macicy.
Cięcie cesarskie może być zaplanowane co do dnia i godziny. Po operacji ani mama, ani dziecko nie odczuwają zmęczenia. Pozostaje jednak po niej bolesna rana, która może utrudniać opiekę nad niemowlakiem. Istnieje również ryzyko powstania zrostu na macicy, który może powodować komplikacje zdrowotne w przyszłości.

Nawet jeśli mamy możliwość wyboru pomiędzy porodem naturalnym a cięciem cesarskim, to zawsze warto posłuchać dobrych rad dawanych nam przez lekarza. On lepiej wie, co jest dobre dla naszego organizmu.