Metody nauki języków obcych

Czy wiesz, że metody nauki języków, stosowane w szkołach publicznych są mało skuteczne? Jeżeli uczyłeś się jakiegoś języka w szkole, to zapewne zdajesz sobie sprawę, że z takich lekcji często nie udaje się wynieść zbyt wiele. Każdy z nas powinien znać przynajmniej jeden język obcy, im wcześniej zaczniemy się uczyć tym lepiej. Obecnie najbardziej popularnym jest język angielski. Jakie są skuteczne metody nauki języka angielskiego?

Dlaczego metody uczenia języków stosowane w szkołach publicznych są nieskuteczne?

Szkoła publiczna jako taka, kojarzy się często nam i naszym dzieciom z przymusem. Po pierwszej fascynacji nowym środowiskiem zapał blednie, a często znika całkiem. Sam fakt dostawania ocen, może wpływać na nas w dwojaki sposób. Z jednej strony może motywować, częściej jednak buduje lęk przed porażką. Nie bez związku jest tutaj zbyt mała ilość zajęć konwersatoryjnych, czyli takich na których można rozmawiać w obcym języku, dzięki czemu, możemy się z nim oswoić. Często słyszymy, że ktoś wstydzi się a nawet boi rozmawiać w obcym języku. Jest tak, ponieważ nie wynieśliśmy ze szkoły nawyku swobodnej rozmowy, obawiamy się przed popełnianiem błędów, boimy się, że będziemy oceniani nawet już w dorosłym życiu.

Metody nauki języka angielskiego

Podstawowym krokiem, by nauczyć się języka, jest więc wyzbycie się lęku przed popełnianiem błędów. Jeśli już uczymy się języka rozmawiajmy jak najwięcej, to bardzo ważne. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że umiejętność prowadzenia rozmowy i przekaz jest zdecydowanie ważniejszy od suchej gramatyki, szczególnie na etapie początkowym nauki. Ważne również, by nauka sprawiała nam przyjemność, bawmy się tym. Nie warto ograniczać się do patrzenia w książkę. Dobrze znaleźć kogoś kto już umie ten język i rozmawiać z nim jak najczęściej. Nazywajmy przedmioty które widzimy, zakupmy fiszki, spróbujmy poczytać jakieś teksty z interesującej nas dziedziny w tym języku (na początek jak najprostsze). Wszystko sprowadza się do jednego- używania w jak największym stopniu języka którego chcemy się nauczyć. W tej myśli powstała metoda Callana. Metoda ta została opracowana już w 1960 roku przez Robina Callana. Jest jednak niezwykle skuteczna, opiera się bowiem głównie na konwersacji, wyłącznie w języku obcym, bez używania podpowiedzi w ojczystym języku uczestników. Obecnie wiele szkół językowych korzysta z tej metody- również w Częstochowie (angielski Częstochowa http://tarkowski.edu.pl).