Lakowanie zębów dziecka – czy warto?

aroni-738305_640Nie należy odwlekać chwili pierwszego kontaktu dziecka z fotelem dentystycznym. Pierwsza kontrola w chwili, w której stan zębów naszej pociechy nie jest zagrożony ubytkami czy próchnicą to prosty sposób na oswojenie się z wizytą, a co za tym idzie, brakiem strachu przed kolejną. Regularne konsultacje nie tylko „wypracowują” u dziecka nawyk kontroli stanu zebów. To również okazja dla skorzystania i wdrożenia odpowiednich środków zapobiegających próchnicy. Jednym z nich jest lakowanie.

Zabieg ma charakter profilaktyczny. Jest wykonywany na zdrowych zębach. Polega na wypełnieniu specjalnym uszczelniaczem wszelkiego rodzaju bruzd i zagłębień, w których próchnica rozwija się najszybciej. W zależności od rodzaju lakowanie można z powodzeniem wykonać zarówno na stałych, jak i mlecznych zębach. – W szkliwie małych pacjentów to właśnie szczeliny i bruzdy są miejscem szczególnie podatnym na próchnicę. Szkliwo nie jest tam do końca zmineralizowane, a sama higiena nie zawsze dostateczna. Zabieg lakowania jest idealny dla dziecka: całkowicie bezbolesny i komfortowy. – przekonuje specjalistka częstochowskiej poradni DenTeam.

W przypadku zębów mlecznych wykonuje się tzw. lakowanie kolorowe. Stomatolog dziecięcy w pierwszej kolejności czyści mechanicznie powierzchnię przeznaczoną do zabiegu. Następnie pokrywa ją wytrawiaczem do lakowania, nanosi system wiążący typu bond i polimeryzuje światłem lampy diodowej. Tak przygotowaną bruzdę czy szczelinę pokrywa się płynnym lakiem kompozytowym i polimeryzuje. Dzieci mają w tej kwestii możliwość wyboru koloru laku. Wyróżnia się m.in. laki różowe, białe, żółte, zielone, niebieskie i pomarańczowe.

Zabieg stanowi idealne rozwiązanie zapobiegające ryzyku wystąpienia próchnicy. Nie należy jednak zapominać o stałym wypracowywaniu odpowiednich nawyków. Nawet najdroższy i najbardziej skomplikowany zabieg nie zapewni pięknego uśmiechu w tak dużym stopniu, jak poprawna, codzienna profilaktyka i regularne wizyty kontrolne u dobrego stomatologa. Duża w tym rola rodziców – dziecko nauczone odpowiednio wcześnie regularnego szczotkowania i dobrych zwyczajów żywieniowych prawdopodobnie nie porzuci ich w przyszłości.