Kto może dobrać dietę dla dziecka z alergią?

brothers-457234_640Alergia pokarmowa zdiagnozowana u dziecka jest dla rodziców dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli łączy się z alergią wziewną. Każdy rodzic chce, aby jego dziecko z ochotą i smakiem zajadało wszystkie potrawy. Może to być jednak ciężko osiągalne, w przypadku gdy trzeba wykluczyć z jego diety wiele produktów. Przygotowanie smacznych posiłków, które dostarczą wszystkich niezbędnych składników dla rozwoju dziecka może być wielkim utrapieniem. Dlatego jeśli nasze dziecko ma alergię pokarmową, to oprócz wizyty u specjalisty alergologa warto wybrać się również do profesjonalnego dietetyka.

Dietetyk jest osobą, która pomaga zmienić innym ludziom ich dotychczasowe nawyki żywieniowe. Zajmuje się poradnictwem żywieniowym i leczeniem lub ograniczeniem chorób przez stosowanie odpowiedniej diety. Przy pomocy prawidłowo dobranych posiłków dba o zdrowie i samopoczucie swoich pacjentów.
Dlatego warto skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia, aby uprzyjemnić dziecku proces żywienia. W trakcie pierwszej wizyty dietetyk porozmawia o problemie zarówno z rodzicami, jak i z samym dzieckiem. Pozna obecną dietę dziecka i oceni jego ogólny stan zdrowia. Dietetyk przeanalizuje wraz z rodzicami dotychczasowy sposób odżywiania i wysunie sugestię, co można by było zmienić.
Po szczegółowym zapoznaniu się z rodzajem alergii przedstawi swoje propozycje posiłków, które będą odpowiednio zbilansowane, a jednocześnie nie wywołają kolejnych problemów u dziecka. Będą one skomponowane z produktów akceptowanych i dobrze tolerowanych przez organizm dziecka. Dobry dietetyk podsunie rodzicom pomysły na zróżnicowanie i rozszerzenie diety dziecka o nowe produkty.

Dobry dietetyk będzie w stanie doradzić zarówno w przypadku prostej alergii, jak i w przypadku alergii krzyżowej. Będzie on w stanie doradzić jakich produktów można użyć zamiast mleka, glutenu czy jajek. Pomoże także dobrać dietę, która będzie odpowiednio dostosowana do potrzeb dziecka w każdym wieku. Co najważniejsze, dostarczy ona wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które są potrzebne do intensywnego, prawidłowego rozwoju dziecka.