Jak wspomóc naukę języka?

education-919895_640

We współczesnym systemie nauczania największy nacisk kładzie się na znajomość słownictwa i gramatyki. To istotne, wręcz podstawowe kwestie. Jednak z drugiej strony niewielki wymiar praktyczny szkolnych zajęć przyczynia się do słabej umiejętności posługiwania się językiem w codziennych sytuacjach. W efekcie wielu młodych ludzi, pomimo obowiązkowej nauki języka w szkole czy na studiach posiada wiedzę na temat gramatyki czy słownictwa, natomiast nie potrafi z niej korzystać w praktyce. Jak uczyć się języków, żeby przełamać tę barierę? Na poniższy poradnik składają się propozycje metod oraz możliwości, a przede wszystkim rady, dzięki którym nauka może być jeszcze bardziej efektywna.

Dobra szkoła językowa

Specjalistyczny kurs to doskonałe rozwiązanie dla każdego bez względu na stopień zaawansowania umiejętności językowych. Wybór najlepszej szkoły wymaga jednak wzięcia pod uwagę kilku istotnych czynników, przy czym cena nie jest najważniejszym. Najważniejszą kwestią jest decyzja co do najlepszej techniki – Callan czy Direct Method of English należące do rodziny metod bezpośrednich charakteryzuje duża ilość ćwiczeń praktycznych, które pozwalają na najlepszą naukę języka już od pierwszych godzin zajęć. System powtórek pozwala na bieżąco weryfikować postępy, natomiast wykwalifikowani lektorzy oraz małe grupy  pozwalają na ich uzyskanie w szybki i prosty sposób. To nieoceniona pomoc zarówno dla początkujących, jak i tych, którzy wprawdzie znają angielski, ale nie potrafią posługiwać się nim w codziennym życiu.

Zaangażowanie

Zajęcia w szkołach językowych zazwyczaj odbywają się raz, dwa razy w tygodniu. Aby zmaksymalizować efektywność nauki warto poświęcić jej chwilę czasu każdego dnia. Warto poszukać kilku interesujących językowych blogów, zarejestrować się na specjalistycznych stronach internetowych, na których można znaleźć dodatkowe zadania i konwersacje. Poświęcając ich rozwiązywaniu nawet dwadzieścia minut dziennie można zaobserwować dużo lepsze efekty i łatwość w nabywaniu kolejnych umiejętności. Większość takich portali poza typowymi ćwiczeniami oferuje zadania w postaci quizów, dialogów, tekstów do czytania i słuchania. Istotna w tej kwestii pozostaje samodyscyplina i systematyczność. Warto z góry ustalić sobie czas lub ilość rozwiązywanych zadań.

Proste triki, dzięki którym nauka języka stanie się łatwiejsza

Istnieją sposoby, dzięki którym codziennie możena przyswajać kolejną dawkę nowych słówek, utrwalać te już poznane oraz poznawać zasady gramatyki i ortografii. W dodatku większości z nich nie trzeba poświęcać dodatkowego czasu. Po pierwsze: post-it. Łatwy i dość powszechnie stosowany przez samouków sposób polega na przyklejeniu karteczek samoprzylepnych do przedmiotów w domu i opisanie każdego z nich jego angielskim odpowiednikiem. To pozwala na poznanie, a przede wszystkim na skuteczne utrwalenie wszystkich słówek. Na karteczkach można również zapisać wyjątkowo trudne słowa i przykleić je np. nad biurkiem. Zerkając na nie co jakiś czas, bardzo szybko można zapamiętać każde słówko, zwrot czy wyrażenie.

Poznawanie zwrotów, idiomów i slangu może okazać się wyjątkowo przyjemne. Skutecznym sposobem jest oglądanie ulubionych filmów i seriali w wersji z napisami zamiast z lektorem. Później, w miarę poprawy umiejętności językowych można w ogóle zrezygnować z polskiego tłumaczenia i ćwiczyć całościowe rozumienie tekstu.

Nieocenioną pomocą jest również internet. Poszukując w nim informacji, inspiracji czy ciekawych treści warto zaglądać również na zagraniczne strony czy portale. Posługując się językiem angielskim można trafić na doskonałe teksty, poszerzające wiedzę i orientację na temat nowych trendów z dowolnej dziedziny i branży, która nas interesuje.