Jak urządzić pokój dla dziecka?

Przygotowania do roli rodziców powinno rozpocząć się długo przed tym, nim dziecko przyjdzie na świat. Obok kupowania niezbędnych środków do pielęgnacji, czy ubranek, równie ważne jest przygotowanie pokoju dla dziecka, a więc miejsca,, w którym nasz potomek będzie spędzał większość czasu. Istotnym jest więc, by miejsce to było nie tylko przyjemne i interesujące dla dziecka, ale nade wszystko bezpieczne. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy szykowaniu pokoju dla potomka oraz od czego zacząć przygotowania.

Chłopiec czy dziewczynka?

Często głównym kryterium, jakim rodzice kierują się przy przygotowywaniu pokoju dla dziecka, jest jego płeć. O ile z jednej strony ta kwestia jest niezwykle istotna, to z drugiej – nie musimy się skupiać aż tak bardzo na płci, wybierając np. kolor ścian. Coraz częściej odchodzi się od standardowych kolorów (różowy dla dziewczynki, a niebieski dla chłopca) i stosuje się dużo ciekawsze kombinacje kolorów, stosując kolorowe dodatki. Np. niezależnie od płci dobrze sprawdzi się kombinacja szarości z kolorem żółtym, lub szarości z wieloma kolorowymi wstawkami. Dodatkowym plusem takiego wyboru jest również fakt, iż możemy zacząć przygotowania, nawet w momencie gdy nie znamy jeszcze płci dziecka, co z pewnością zaoszczędzi nam czasu i stresu związanego z ewentualną pomyłką (co do płci).

Strefy w pokoju dziecka

Przyjęło się, że aby dziecko mogło się rozwijać w sposób prawidłowy, jego pokój powinien być „podzielone” na pewne strefy. Do tych stref zalicza się strefę spania (a więc wygodne łóżko, tudzież łóżeczko dostosowane do wieku dziecka); strefa ubioru (szafka czy też komoda, w której będą znajdowały się wszystkie niezbędne rzeczy do ubierania dziecka). Pamiętajmy przy tym, że wszystkie meble dla dzieci https://moleo.pl/pol_m_MEBLE-1406.html powinny spełniać określone wymogi bezpieczeństwa. A więc powinny być odpowiednio przymocowane do podłoża, nie posiadać ostrych kantów, nie posiadać elementów szklanych (szczególnie jeśli mamy jeszcze bardzo małe dziecko). Kolejnymi strefami są: strefa zabawy oraz nauki, a więc z jednej strony przestrzeń w której dziecko będzie mogło spokojnie rozłożyć zabawki, a z drugiej np. wygodne biureczko z krzesełkiem, gdzie będzie mogło „stawiać pierwsze kroki” w czytaniu czy pisaniu.