Jak skutecznie uczyć się języków obcych?

Jest wiele strategii nauki języków obcych. Aby nauka była skuteczna, należy najpierw wsłuchać się w melodię danego języka i poprzez słuchanie zapamiętywać jego struktury. Warto systematycznie poznawać słówka i zwroty, zapisując je na małych karteczkach, zwanych fiszkami. Niezwykle pomocne okaże się oglądanie programów i słuchanie podcastów w danym języku oraz rozmowy z obcokrajowcami. Doskonałym pomysłem jest wyjazd do kraju, w którym mówi się w języku, którego chcemy się nauczyć.

Najpierw słuchaj, potem mów

Najłatwiej oswoić się z danym językiem, słuchając. Jeżeli chcesz poznać dobrze język obcy, oglądaj filmy bez lektora, wsłuchuj się w teksty piosenek, słuchaj obcojęzycznego radia. Podcasty, szkolenia, audiobooki – internet jest pełen materiałów w każdym z możliwych języków. Poznaj melodię i akcentowanie języka, którego chcesz opanować. W ten sposób Twój umysł pozna jego struktury i kiedy zaczniesz się uczyć poszczególnych słówek i zwrotów, Twoja podświadomość będzie służyć Ci pomocą.

Najpierw zwroty, potem gramatyka

Tradycyjne nauczanie często przecenia rolę ćwiczeń gramatycznych. Owszem, są one przydatne, ale najpierw warto nauczyć się możliwie jak największej ilości zwrotów i konstrukcji językowych. Kiedy zaczniesz zapoznawać się z zasadami gramatyki, będziesz już znał przykłady ich zastosowania. Wreszcie, po co Ci znajomość struktur gramatyki, jeśli nie będziesz umiał najpierw porozmawiać na najprostsze tematy?

„Otocz się” danym językiem

Stymuluj mózg na wszelkie sposoby,  aby zapamiętywał to, czego się uczysz. Notuj słówka na małych karteczkach i noś je ze sobą. Oglądaj obcojęzyczną telewizję i tłumacz teksty piosenek. Poszukaj osób z interesującego Cię obszaru językowego i rozmawiaj z nimi za pomocą Skype’a lub Messengera. Najlepiej zaś wyjedź do kraju, w którym mówi się w tym języku. Tam będziesz otoczony ludźmi, dźwiękami i napisami, które staną się dla Ciebie czymś, co trzeba przyswoić, aby przetrwać.

Nie zwlekaj z nauką!

Nauka potwierdza, że im wcześniej zaczynamy uczyć się danego języka, tym łatwiej nam idzie jego zapamiętywanie. Neuroplastyczność mózgu zmniejsza się wraz z wiekiem, tym bardziej, im starsi jesteśmy, tym więcej uwagi powinniśmy poświęcać jego trenowaniu. Nieważne, czy masz kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat – zacznij od dziś! Uwaga: z początku będziesz pełen zapału, ale z czasem może się okazać, że Twoje postępy nie są tak spektakularne, jak tego oczekiwałeś. Przeceniając swoje możliwości, łatwo stracisz motywację. Ucz się w swoim tempie, ale bądź systematyczny. A jeśli interesuje Cię nauka angielskiego Częstochowa, sprawdź: http://tarkowski.edu.pl/.