Jak się przygotować do wizyty u psychologa dziecięcego?

girl-388652_640

Jeżeli niepokoi Cię zachowanie Twojego dziecka i mimo prób i starań nie potrafisz poradzić sobie z problemem, warto przemyśleć wizytę u psychologa dziecięcego. Na początek jednak należy uświadomić sobie, że sięganie po pomoc specjalisty nie jest równoznaczne z porażką wychowawczą. Wręcz przeciwnie: oznacza to, że troszczysz się o rozwój swojego dziecka i zrobisz wszystko, co dla niego jest najlepsze. Do takiej wizyty należy się jednak wcześniej przygotować. Jak?

Kiedy zabrać dziecko do psychologa?

Nie każde złe zachowanie dziecka jest powodem do wizyty u specjalisty. Są jednak sytuacje, w których warto taką ewentualność rozważyć. Jeżeli Ty, jako rodzic odczuwasz niepokój, że nie poradzisz sobie z problemami wychowawczymi, dobrze jest zasięgnąć pomocy. Ważne jest również, aby słuchać osób, które spędzają dużo czasu z Twoim dzieckiem. Jeżeli więc opiekunka lub wychowawczyni dziecka często zwraca uwagę na jego złe zachowanie, koniecznie sprawdź, czy istnieje jakiś problem. Dzieci często inaczej zachowują się w stosunku do rodziców, niż do obcych osób i też potrafią kłamać. Warto też odwiedzić psychologa, jeżeli wydaje Ci się, że dziecko jest bardzo zdolne. Opinia specjalisty może w takim przypadku pomóc odpowiednio pokierować przyszłością Twojego malucha.

Jak się przygotować do wizyty u psychologa?

Zanim wybierzesz się do specjalisty, najpierw zadzwoń i zapytaj, czy na pierwszą wizytę brać ze sobą dziecko. Niektórzy psycholodzy bowiem często chcą rozmawiać najpierw tylko z rodzicami, niektórzy od razu z dzieckiem. Przed pierwszą wizytą zrób notatki – zapisz w czym dokładnie widzisz problem, a które cechy dziecka są pozytywne. Będziesz mieć gwarancję, że nie zapomnisz o niczym ważnym. Nie zapominaj również o ważnych wydarzeniach z życia swojego kilkulatka: śluby, pogrzeby, pobyty w szpitalu i inne sytuacje, które zaburzyły normalny tryb życia i zastanów się, czy zauważyłaś zmiany w zachowaniu dziecka. Psycholog będzie także potrzebował książeczki zdrowia, ponieważ tam znajdują się zapiski z pierwszego roku życia oraz przebiegu ciąży, a są to informacje bardzo istotne.

Dzień wizyty

Normalne jest, że przed pierwszą wizytą będziesz się denerwować. Dlatego wcześniej zastanów się nad wyborem odpowiedniej osoby. Przeprowadź research w Internecie, popytaj znajomych i wybierz dobrego psychologa. Jak będzie wyglądać taka wizyta? Przede wszystkim rozmowa o problemie, a to zawsze jest najtrudniejsze. Na początku będziesz musiał/a wyjaśnić, z jakiego powodu odbywa się konsultacja. Po tej rozmowie psycholog na pewno poprosi Cię, żebyś zostawił/a dziecko w gabinecie. Bez obecności rodziców dzieci często stają się bardziej otwarte i mówią o rzeczach, których boją się powiedzieć mamie czy tacie. Po tej rozmowie Ty zostaniesz znów poproszony/a do gabinetu, a psycholog wyjaśni Ci, w czym leży problem i jak sobie z nim radzić. Jeżeli będzie taka konieczność, wyśle dziecko na zajęcia terapeutyczne. Widzisz więc, że taka wizyta to nic strasznego, a naprawdę może pomóc Twojemu dziecku.