Jak bezpiecznie zaaranżować plac zabaw dla dziecka w ogrodzie?

Dzieci uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu. Gdy tylko pogoda jest sprzyjająca, perspektywa zewnętrznych aktywności wygra z najfajniejszą zabawką czy grą komputerową. Nie ma w tym nic złego, jest to wręcz bardzo korzystne. Rodziców także cieszy fakt, że ich pociechy tak chętnie spędzają czas na podwórku. W końcu taka forma spędzania czasu to samo zdrowie. Z drugiej strony osiedlowe oraz przydomowe place zabaw bardzo często nie spełniają norm i wymogów bezpieczeństwa, a w ferworze dziecięcych zabaw łatwo przecież o wypadek. Jak urządzić ogród dla dzieci, aby był atrakcyjnym miejscem zabaw, a jednocześnie gwarantował bezpieczeństwo?

Jakość i rozmieszczenie wyposażenia

Urządzenia zabawowe (huśtawki, trampoliny, zjeżdżalnie, karuzele) kuszą atrakcyjnym designem i żywymi, przyciągającymi uwagę dzieci kolorami, ale nie zawsze są bezpieczne. Szczegółowe wytyczne dotyczące wyposażenia placów zabaw znajdziesz w spisie norm z grupy PN-EN 1176. Dotyczą one publicznych miejsc zabaw dla dzieci, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by i na terenie prywatnym stosować się do tych przepisów. Jednocześnie przed dokonaniem zakupu wyposażenia placu zabaw należy sprawdzić, czy wybrane urządzenie spełnia normy PN-EN 1176 oraz certyfikaty jakości. Zgodność konstrukcji urządzeń z przepisami niweluje ryzyko wielu wypadków i pozwala stworzyć prawdziwie bezpieczny plac zabaw w ogrodzie.

Wyznaczenie stref bezpiecznych

Równie ważne jest odpowiednie rozmieszczenie urządzeń. Jeśli huśtawka, zjeżdżalnia i piaskownica znajdą się zbyt blisko siebie, to z pewnością nie unikniesz przykrych incydentów, zwłaszcza jeśli na placu zabaw będzie przebywała większa grupa dzieci. Każde urządzenie musi mieć zapewnioną strefę bezpieczną, czyli obszar, na którym nie znajdują się żadne przeszkody. Zamieszczenie informacji odnośnie rozmiarów strefy bezpiecznej jest obowiązkiem producenta – dane te muszą się znajdować na karcie technicznej.

Nawierzchnia

Przyjęło się, aby place zabaw znajdowały się bezpośrednio na trawie. Co prawda takie rozwiązanie wygląda bardzo estetycznie, ale ma też pewne minusy. Czające się w trawie kamienie i kawałki szkła, niewidoczne na pierwszy rzut oka, mogą zamienić niepozorny upadek w poważną kontuzję. Poza tym w czasie intensywnej eksploatacji placyku zabaw, trawa może zostać zwyczajnie zadeptana, a potknięcie się na ubitej na beton ziemi grozi licznymi kontuzjami. Organizując kącik dla dziecka w ogrodzie, coraz więcej osób decyduje się na proste, wygodne, a przede wszystkim całkowicie przyjazne dzieciom nawierzchnie syntetyczne, które zamortyzują upadek.

Inspiracje do budowy placu zabaw dla swojego dziecka znajdziesz na www.mojebambino.pl