Dbanie o uśmiech od najmłodszych lat

girl-644717_640Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że zęby ich pociech już od najmłodszych lat narażone są na choroby, szczególnie próchnicę. Mleczne zęby malutkich dzieci może zaatakować próchnica butelkowa, która szybko się rozprzestrzenia. Jest to choroba, objawiająca się białymi plamkami na górnych zębach przednich. Takie objawy może szybko i właściwie rozpoznać dentysta dziecięcy.

Stomatolog doprowadzi wówczas do zatrzymania próchnicy i zapobiegnie jej rozprzestrzenianiu się. Rodzice, którzy widzą niepokojące objawy na zębach swojego dziecka, powinni jak najszybciej udać się do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego, gdzie przyjmowane są dzieci. Nie należy zwlekać, gdyż nieleczona próchnica butelkowa może doprowadzić do groźnych powikłań. Błędne jest myślenie niektórych osób, że zęby mleczne mogą pozostać nieleczone, gdyż i tak wypadną.

Maluchy nawet bardziej niż dorośli potrzebują konsultacji z dentystą, gdyż próchnica zębów mlecznych rozwija się znacznie szybciej niż próchnica zębów stałych. Dzieci odczuwają ból, a bakterie, które rozwijają się w obrębie ich ząbków, są niebezpieczne dla całego organizmu. Po zatrzymaniu rozwoju próchnicy dentysta dziecięcy podpowie rodzicom, jak powinni kontrolować zęby swoich pociech i jak należy dbać o codzienne utrzymanie higieny jamy ustnej dziecka.

Maluch powinien regularnie myć zęby za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów, dostosowanej do jego wieku oraz odpowiedniej pasty do zębów. Początkowo rodzic może pomagać dziecku w myciu zębów, a z czasem pociecha nauczy się sama prawidłowo myć swoje ząbki i będzie pamiętała o dbaniu o swój uśmiech już od najmłodszych lat.