Dbaj o zęby mleczne swojego dziecka!

baby-boy-84489_640Nadal wśród wielu rodziców pokutuje przeświadczenie, że nie warto dbać o zęby mleczne małych dzieci. Według nich nie ma potrzeby leczyć mleczaków, skoro i tak po pewnym czasie same wypadną. Tego typu założenia są niestety błędne. Chore zęby mleczne wpływają na kształt i kondycję uzębienia stałego.

Prawidłowy zgryz i odpowiednia żuchwa

Mało kto wie, że próchnica mleczaków automatycznie przenosi się na zęby stałe. Dlatego tak ważna jest zarówno profilaktyka, jak i wczesne leczenie ubytków u dentysty dziecięcego. Prawidłowy rozwój jamy ustnej uzależniony jest od zdrowego uzębienia. Jeżeli dziecko zbyt wcześnie straci mleczaki, żuchwa i szczęka nie zdążą odpowiednio się ukształtować. W rezultacie zęby stałe nie będą miały dość miejsca i pojawią się wady zgryzu. Rzędy zębów będą napierać na siebie, jedne wyżłobią się nad drugimi. Do ich wyprostowania potrzebny będzie aparat ortodontyczny, który trzeba nosić nawet 2 lata.

Pierwsza szczoteczka do zębów

O uzębienie dzieci dba się jeszcze przed wyżłobieniem pierwszego ząbka. Po posiłkach należy delikatnie przetrzeć dziąsło malucha gazikiem nasączonym przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Kiedy uzębienie zacznie się wyłaniać w buzi dziecka, warto odwiedzić stomatologa. Dentysta z gabinetu denteam.pl dokładnie wyjaśni, jak czyścić ząbki i dziąsła oraz na co trzeba zwrócić uwagę. Warto pamiętać, że próchnica w zębach mlecznych rozwija się znacznie szybciej niż w zębach stałych.

Maluch powinien mieć dopasowaną do wieku szczoteczkę do czyszczenia jamy ustnej. Dieta dziecka nie może zawierać dużej ilości słodyczy i przesłodzonych napojów, ponieważ ich resztki osadzają się na szkliwie i niszczą je. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór pasty do zębów. Te z fluorem nie są bezpieczne dla dzieci niepotrafiących pluć. Całkowicie zdrowe ząbki można poddać specjalnym zabiegom lakowania, które bardzo skutecznie chronią szkliwo przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.