Dbaj o zęby mleczne swojego dziecka!

baby-boy-84489_640Nadal wśród wielu rodziców pokutuje przeświadczenie, że nie warto dbać o zęby mleczne małych dzieci. Według nich nie ma potrzeby leczyć mleczaków, skoro i tak po pewnym czasie same wypadną. Tego typu założenia są niestety błędne. Chore zęby mleczne wpływają na kształt i kondycję uzębienia stałego.

Prawidłowy zgryz i odpowiednia żuchwa

Mało kto wie, że próchnica mleczaków automatycznie przenosi się na zęby stałe. Dlatego tak ważna jest zarówno profilaktyka, jak i wczesne leczenie ubytków u dentysty dziecięcego. Prawidłowy rozwój jamy ustnej uzależniony jest od zdrowego uzębienia. Jeżeli dziecko zbyt wcześnie straci mleczaki, żuchwa i szczęka nie zdążą odpowiednio się ukształtować. W rezultacie zęby stałe nie będą miały dość miejsca i pojawią się wady zgryzu. Rzędy zębów będą napierać na siebie, jedne wyżłobią się nad drugimi. Do ich wyprostowania potrzebny będzie aparat ortodontyczny, który trzeba nosić nawet 2 lata.

Pierwsza szczoteczka do zębów

O uzębienie dzieci dba się jeszcze przed wyżłobieniem pierwszego ząbka. Po posiłkach należy delikatnie przetrzeć dziąsło malucha gazikiem nasączonym przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Kiedy uzębienie zacznie się wyłaniać w buzi dziecka, warto odwiedzić stomatologa. Dentysta z gabinetu denteam.pl dokładnie wyjaśni, jak czyścić ząbki i dziąsła oraz na co trzeba zwrócić uwagę. Warto pamiętać, że próchnica w zębach mlecznych rozwija się znacznie szybciej niż w zębach stałych.

Maluch powinien mieć dopasowaną do wieku szczoteczkę do czyszczenia jamy ustnej. Dieta dziecka nie może zawierać dużej ilości słodyczy i przesłodzonych napojów, ponieważ ich resztki osadzają się na szkliwie i niszczą je. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór pasty do zębów. Te z fluorem nie są bezpieczne dla dzieci niepotrafiących pluć. Całkowicie zdrowe ząbki można poddać specjalnym zabiegom lakowania, które bardzo skutecznie chronią szkliwo przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.