Czy przekłuwać uszy niemowlęciu?

girl-362660_640Kwestia przekłuwania uszu u niemowlaka to jeden z bardziej drażliwych tematów. Ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Obydwie strony przytaczają przeróżne argumenty, które mają uświadomić i przekonać rodziców do danej postawy.

Przeciwnicy uważają, że jest to zabieg, który może zagrozić zdrowiu dziecka. Przez pierwsze dwa miesiące, gdy rana powoli się goi, organizm jest bardziej podatny na zarażenia. Dzieci również nie mogą się powstrzymać przed dotykaniem ran, często brudnymi rękoma, co prowadzi do gromadzenia się w ranie bakterii. Kolejnym argumentem przeciwników tak wczesnego przekłuwania uszu jest stwierdzenie, że każde dziecko powinno samo o sobie decydować. Decyzję o wykonaniu zabiegu najlepiej odłożyć do momentu, gdy dziecko będzie ją mogło podjąć świadomie.

Zwolennicy przekłuwania uszu u niemowląt twierdzą, że tak wczesne wykonanie dziurek oszczędza dziecku większego bólu i stresu, a nawet złych wspomnień. Zwracają uwagę na najnowsze sposoby przekłuwania, przeprowadzane przy pomocy specjalnych pistoletów i przez wykwalifikowane kosmetyczki. Taką metodą jest np. Blomdahl, stanowiąca alternatywę dla tradycyjnego przekłuwania uszu. Dodatkowo w większości gabinetów kosmetycznych można poprosić o znieczulenie miejscowe, co uchroni pociechę przed bólem.

Metoda Blomdahl jest w chwili obecnej bardzo popularna, zwłaszcza wśród rodziców małych dzieci. Przekłuwanie uszu w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi lub innym dużym mieście właśnie tą metodą jest możliwe już w większości salonów kosmetycznych. Jest ona szybka i bezbolesna. Co ważne, gwarantuje duże bezpieczeństwo dzięki zastosowaniu przyrządu, którego żadna część oprócz igły i sztyftu kolczyka, nie styka się z ciałem dziecka.
U dorosłych przekuwa się każde ucho po kolei, natomiast u dzieci wykonuje się dziurki jednocześnie w obu uszach. Same kolczyki również są bezpieczne, ponieważ wyeliminowano z nich nikiel i stopy z jego domieszką. Opracowano specjalną serię z tytanu lub plastiku medycznego, dzięki czemu są hipoalergiczne. Można zatem się nie obawiać, że dziecko dostanie alergii a rany nie będą się goić. Kolczyki są zamykane w specjalnych kasetach zaopatrzonych w pokrywy bezpieczeństwa, które chronią je przed utratą sterylności.

Decyzja w kwestii wczesnego przebicia uszu u dziecka nie jest łatwa. Jest to problem, który powinniśmy rozwiązać w zgodzie z własnym sumieniem. Na wykonanie zabiegu nigdy nie jest za późno. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, odłóżmy go na inny termin.