Co zrobić, gdy dziecko jest otyłe?

child-544316_640Problemy z nadwagą dotyczą już ok. 10% dzieci w wieku szkolnym. Dodatkowe kilogramy mogą szkodzić w prawidłowym rozwoju dziecka. W jaki sposób walczyć z otyłością u dzieci?

Najważniejsza profilaktyka

Rodzice już od wczesnego dzieciństwa swoich pociech powinni wdrażać im zdrowe nawyki żywieniowe. Nie ma co liczyć na to, że dziecko samo z siebie zacznie dbać o prawidłowe odżywianie się. Maluchy zawsze naśladują swoich rodziców. Jeśli więc mama i tata jedzą dużo kalorycznych potraw i nie uprawiają sportu, najprawdopodobniej małe pociechy będą postępowały tak samo. Dlatego najważniejsze w zachęcaniu dzieci do zdrowego odżywiania jest bycie dobrym przykładem dla malucha. Trzeba też pamiętać, że praktyka przekarmiania dziecka się nie sprawdza. Czasami babcie lub mamy przesadzają z dokładaniem ilości jedzenia na talerz dziecka. Robią to w dobrej intencji i chcą dla malca jak najlepiej, ale tak naprawdę szkodzą mu i przyzwyczajają do objadania się.

Żadne diety-cud nie podziałają. Po pierwsze – ich efekt jest natychmiastowy, ale krótkotrwały. Po drugie bardzo restrykcyjne diety są niezwykle szkodliwe dla dzieci. Trzeba pamiętać, że maluchy szybko rosną i potrzebują wielu składników odżywczych. Ograniczając je zaburza się prawidłowy rozwój dziecka.

Odpowiednia dieta i ruch

Zasady poprawnego żywienia dzieci i dorosłych są generalnie podobne. Nie można spożywać bardzo kalorycznych dań i dużej ilości cukru. Najlepiej jeść regularnie małe porcje i w każdy posiłek wkomponować warzywa lub owoce. Dużym błędem rodziców przy planowaniu dziecka jest zapominanie o „ukrytych kaloriach”. Nawet jeśli dziecko będzie dostawało wiele składników odżywczych, nie można nadużywać polew, śmietany, cukru i innych elementów, którymi przyprawia się potrawy do smaku.

Żeby mieć pewność, czy dieta dziecka jest prawidłowa warto odwiedzić gabinet dietetyczny. Specjalista dietetyk z gabinetu Denteam w Czestochowie nie tylko dobiera odpowiednie składniki diety, ale także ustala plan odpowiedniej motywacji, by dzieci i rodzice wytrwali w postanowieniach.