Co to są kwasy omega 3?

Wiele ostatnio mówi się o kwasach omega 3, a ich dobroczynne właściwości są wychwalane niemal na każdym kroku. Nie każdy jednak wie, czym są kwasy omega 3 i dlaczego warto je stosować, dlatego postaramy się nieco przybliżyć ten temat.

Nienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne dla mózgu

Kwasy Omega-3 należą do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pełnią wiele ważnych funkcji. Jedną z najważniejszych jest tworzenie podstaw naszego mózgu, który do prawidłowego działania potrzebuje tłuszczów. Najważniejszy jest kwas DHA (dokozaheksaenowy), który stanowi 60% kwasów potrzebnych mózgowi.

Co ciekawe, kwasy Omega 3 są potrzebne już w okresie prenatalnym. To właśnie dlatego zaleca się kobietom ciężarnym ich suplementację, gdyż wspomagają rozwój mózgu dziecka na tym najważniejszym, pierwszym etapie życia.

Inne działanie kwasów Omega 3

Jednakże kwasy Omega 3 mają zbawienne działanie nie tylko na mózg, ale również na inne narządy. Wspomagają funkcjonowanie wzroku, a ich niedobory mogą skutkować zwiększeniem ryzyka wystąpienia wad wzroku. Dotyczy to zarówno dzieci w okresie prenatalnym, jak i w okresie rozwoju.

Wykazano również korzystne działanie kwasów Omega 3 na serce i kości. Regularne spożywanie produktów bogatych w te kwasy pomaga zmniejszyć ryzyko miażdżycy oraz chorób reumatycznych. Kwasy Omega 3 pozytywnie wpływają również na odporność i pomagają zapobiegać alergiom. Dowiedziono również, że dzieci, które dostarczają do swojego organizmu kwasy Omega 3 w odpowiednich dawkach, lepiej się rozwijają, nie mają problemów z koncentracją i są sprawniejsze ruchowo.

Więcej o kwasach Omega 3 na http://www.sanostol.pl/witaminy-substancje-odzywcze/co-to-sa-kwasy-omega-3-dha-gdzie-wystepuja