Bezbolesne znieczulenie dziecka u stomatologa

child-538207_640Zabieg usuwania próchnicy u dzieci, wiąże się z nieprzyjemnym uczuciem, którego nie zniweluje nawet najnowocześniejszy sprzęt do borowania. W przypadku dużych ubytków dziecko może nawet odczuwać ból, co będzie miało wpływ na jego niechęć do kolejnych wizyt u dentysty dziecięcego. Dlatego też coraz więcej rodziców zgadza się na wykonanie u dziecka znieczulenia miejscowego.

Tradycyjne znieczulenie, czyli podanie leku strzykawką z igłą, może być bolesne. Wtłaczanie do tkanki płynu pod ciśnieniem powoduje jej rozepchnięcie, co skutkuje odczuciem bólu o różnym natężeniu. Ostatnio jednak coraz większa liczba gabinetów stomatologicznych stosuje nowoczesne znieczulenie, które podaje się przy użyciu specjalnej końcówki zakończonej cienką igłą.
The Wand jest sterowanym komputerowo systemem do bezbolesnego podawania znieczuleń stomatologicznych. Składa się on z małego komputera i końcówki, którą lekarz przykłada do dziąsła pacjenta i za pomocą mikroprocesora podaje znieczulenie w takim tempie, aby tkanki mogły na bieżąco wchłaniać podawany płyn. Proces znieczulenia trwa ok. 3 minut, a komputer na bieżąco informuje o etapach podawania leku i kontroluje cały ten proces (m.in. tempo podawania i ciśnienie). Zaraz po zakończeniu znieczulenia można przystąpić do zabiegu.
Efekt tego znieczulenia nie rozchodzi się po całej twarzy, ponieważ znieczulenie przy pomocy systemu The Wand znieczula tylko ściśle wybrany obszar jednego zęba i jego okolicy, bez konsekwencji dla dalej położonych tkanek miękkich. Dzięki tej metodzie dzieci nie są narażone na uczucie odrętwienia twarzy i cały czas zachowują pełną mimikę twarzy oraz możliwość wymowy.
Przy pomocy systemu The Wand dentysta dziecięcy może oswoić swojego pacjenta z wizytami w gabinecie stomatologicznym. Dzięki tej formie znieczulenia dzieci nie kojarzą wizyty u dentysty z czymś nieprzyjemnym, a stres z nią związany można zredukować praktycznie całkowicie.

W niektórych gabinetach do znieczulania najmłodszych pacjentów stosuje się także gaz rozweselający. Jest on podawany przez specjalną maseczkę nakładaną na nos. Przy tym znieczuleniu dziecko uspokaja się i ma mniejszą świadomość tego, co się wokół niego dzieje.
Niezależnie od rodzaju znieczulenia pamiętajmy, że to rodzice są osobami decyzyjnymi i to oni postanawiają czy dać dziecku znieczulenie, a jeśli tak to jakie.